SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl
200923
grudzień

Próba zakodowania części oferty cyfrowej telewizji naziemnej to kolejny gwóźdź do trumny tej technologii. Jest to też genialne zagranie nadawców prywatnych, którzy zablokują na jakiś czas (zapewne do startu trzeciego multipleksu) potencjalnych nowych konkurentów. Wreszcie - mała liczba niekodowanych kanałów w stosunku do jeszcze mniejszej dodatkowo płatnych zachęci do dalszego wybierania platform cyfrowych.

Wydawało się, że już wszystko ustalono. Daty, terminarz uruchomienia poszczególnych cyfrowych nadajników i wyłączenia analogowych, zawartość pierwszego multipleksu. Nic bardziej mylnego. Znowu sprawa utknęła w konsultacjach. Znowu nie ma zgody między regulatorami, chociaż Urząd Komunikacji Elektronicznej wstępnie - według doniesień "Rzeczpospolitej" - akceptuje propozycję oddania drugiego multipleksu dotychczasowym nadawcom komercyjnym. Jeśli do tego dojdzie będziemy mieli do czynienia ze swoistym oligopolem cyfrowym. Jeśli wierzyć "Rz", to każdy z dotychczasowych nadawców naziemnych dostanie po jednym nowym kanale. Zapewne więc Polsat postawi na najsilniejniejszy Polsat Sport, TVN na TVN24. Zostają jeszcze Puls (wspominał o planach uruchomienia kanału dziecięcego) i TV4 - zapewne przygotuje nową stację na potrzeby DVB-T. Cztery miejsca, które w drugim multipleksie miałyby być przeznaczone dla nadawców satelitarnych lub całkiem nowych typu Tuba TV Agory, RMF Maxxx TV, trafią do dotychczasowych. Chyba, że nowi będą mogli znaleźć się w pierwszym multipleksie. Ale jeśli nadawcom komercyjnym daje się dodatkowe miejsca to czemu nie TVP? Logicznym posunięciem byłoby w takim razie przeznaczyć cztery miejsca dla TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Parlament. Dotychczasowi nadawcy satelitarni lub nowi musieliby poczekać więc do startu trzeciego multipleksu, który nastąpi później i nie będzie miał takiego zasięgu, jak dwa pierwsze.

Samo powodzenie pakietu płatnego budzi wątpliwości, zwłaszcza biorąc pod uwagę doświadczenia innych krajów.
Klapa pewna! Na przykład brytyjskiej paczki ITV Digital, czy hiszpańskiej Quiero, które zbankrutowały. Oferta złożona z początkowo czterech kanałów, które są dostępne w prawie wszystkich platformach i sieciach kablowych nie stwarza zachęty do DVB-T. Symboliczne opłaty też nie przyniosą wielkich pieniędzy. Ile można kazać zapłacić za 4 kanały? 5-7 zł? Wszystko to ma raczej na celu osłabienie DVB-T jako formy odbioru telewizji i osłabienie, opóźnienie potencjalnych konkurentów. Zadowolone będą i TVN i Polsat, których pakiety satelitarne będą mogły się dalej rozwijać. Zadowolona będzie też telewizja Puls, która zyska dodatkowe miejsce i wzrośnie jej wartość w negocjacjach z potencjalnymi inwestorami. Zapewne szybko się okaże, że pakiet płatny się nie sprawdził i procedury ruszą na nowo.

Kodowanie w DVB-T ma sens w warunkach takich, jak w krajach bałtyckich, gdzie nie działa tyle platform cyfrowych i nie są one dedykowane do jednego państwa, ponieważ przy ich liczbie ludności byłoby to nieopłacalne. Można więc spokojnie tworzyć pakiety cyfrowe złożone z kilkudziesięciu stacji, kładąc nacisk na lokalność tego rozwiązania. Dobry przykład to Litwa, gdzie działa satelitarnie tylko Viasat, adresowany do kilku krajów. Tam powstała platforma naziemna Digital Gala (TEO). Oferuje ponad 50 najpopularniejszych kanałów telewizyjnych, usługę triple-play i wideo na żądanie. W Polsce to nie przejdzie, bo ten kto chce mieć dostęp do odpłatnej oferty ma pełno możliwości w kablu i na satelicie. Błędem rządu jest brak twardego stanowiska w sprawie cyfryzacji. W tej chwili to wygląda tak, jakby KRRiT i UKE błagały nadawców o przejście na nadawanie cyfrowe. Było to widać po poprzednich groźbach nadawców w sprawie wniosków o rezerwacje częstotliwości.

Autor: Daniel Gadomski


Komentarze do wpisu “Kodowanie dobije DVB-T”

strona:  1 2 3
 1. Jaca napisał(a):

  Internauci pomocy !!! wczoraj kupiłem dekoder TV Cyfrowy DVBT02 Manta i po zainstalowaniu znajduje mi 23 programy z tego tylko 6 jest niezakodowanych i można je oglądać, reszta programów jest zakodowana i mam w menu info że one są ale wyskakuje okno" kanał kodowany " z tego co wiem nie powinno być tego ale jest i nie wiem czy to wina softu czy coś innego blokuje mi te programy. Prosze o sugestie i pomoc w tym temacie.Pozdro

 2. Ham napisał(a):

  Panowie - trochę wyobraźni.
  Od najmniej roku czytam różne wypowiedzi na forach, oraz prasę dot. av/sat.
  Teza 1: mpeg4 jest emisją umozliwiająca interaktywność.
  Teza 2. Aby mieć interaktywność muszę jakos porozumiec się z nadawcą. Zostaje przewód.
  Teza 3. Z prasy wynika, że w Japonii podjęto już budowę sieci światłowodowej o przepustowości 1GB.

  Wniosek: Po co nam DVB-T, skoro za kilka lat wszystko załatwi się kablem? Padnie nie tylko Emitel (z kapitałem francuskim), ale i telewizje satelitarne. Zwłoka władz ma sens.

 3. Bogdan napisał(a):

  ja kupiłem dekoder HD z systemem MPG4 ,poniosłem koszt 700 zł, aby ogłądać platformę cyfrową TVP , myślę że podobnie postąpiło wiele innych osób. Zostałem oszukany , ponieważ zmieniono system kodowania .

 4. Kamil napisał(a):

  UKE z KRRITV moglyby teraz pokazac fige i zrobic przetarg na zupelnie nowy jeden albo dwa programy o tematyce popularno-naukowo-historycznej - niejako kompilacje podobna do tego co nadają Discovery, NG i Planety i za darmo wprowadzic to do I muxa na 4 lata, jedynym kryterium przetargu mogloby byc zadeklarowanie jak najmniejszej ilosci reklam.
  Program realizowalby ta brakujaca czesc misji ktorej nie uswiadczy w TVP od zakonczenia Sondy.
  Kolejny zamowiony tak program powinen byc dedykowany dla dzieci. Jakby platformom satelitarnym zaczely splywac lawiny rezygnacji to dopiero by sie opamietali.

 5. kriswas napisał(a):

  Całkowicie zgadzam się z @Pablito, i podobnie jak w "Słowie o mediach" Bartosza Radomskiego napisałem w komentarzu, że w tym wypadku chodzi o pieniądze oraz wykończenie konkurencji, czytaj TVP /publicznej/, to w tym wypadku całe zamieszanie wokół DVB-T i multipleksów jest świadectwem całkowitego braku wpływu społeczeństwa na żywotne sprawy w dziedzinie funkcjonowaniu mediów w naszym kraju. Nigdzie nie odczujemy tego tak boleśnie, jak właśnie w systemie funkcjonowania mediów, gdzie brak społeczeństwa obywatelskiego, czytaj wpływu wyborców na podejmowane decyzje przez polityków, na długie lata pogłębi cynizm i hipokryzję tych, których wybieramy przy różnych okazjach. To właśnie my i nasze przyzwolenia pozwalają politykom na dokazywane harce, nie tylko w dziedzinie powyższej, ale każdej. Dlatego ja będę do odwołania oddawał w każdych wyborach pustą, nie odhaczoną kartę do głosowania. Nie będę wybierał tych, którzy nie liczą się z wyborcami i do tego jeszcze pozwalają sobie na podśmiechujki z nich.

 6. OTAREK napisał(a):

  Witam. No to mamy sytuacje nieodbiegajacam od reszty w naszym kraju. Czy taka musi byc POLSKA? Wszedzie, zawsze jakies problemy! Jestem patryjota, ale niestety musze to powiedziec ze POLSKA jest krajem oszustow, cwaniakow, debili. Kombinowanie, zaklamanie, oszukiwanie, czy nasz kraj naprawde zamieszkuja katolicy, chrzescijanie? O ten kraj walczyli moj pra dziadek. dziadek, ojciec. I co ? I to, ze jak narazie do powiedzenia cos maja wlasnie tylko cwaniacy , kombinatorzy, oszusci! Naprawde jest mi z tego powodu bardzo przykro! Jezeli ktos z panstwa mysli ze bedzie lepiej, to niech lepiej szybko przejzy na oczy! Ludzie opamietajcie sie w koncu zanim bedzie za pozno!!! Jak to mowil moj dziadek, ktory swoje mlode lata spedzil na przymusowych robotach w nazistowskich niemczech, "NA POLAKOW POTERZEBNY JEST HITLER I STALIN RAZEM WZIECI! WTEDY MOZE ZAPANOWAL BY LAD I PORZADEK!" A co do ludzi odpowiedzialnych za cala sytuacje z tv cyfrowa w Polsce, proponuje im pomieszkac kilka lat na zachodzie Europy, a potem jak znormalnieja wrocic i wtedy zabrac sie do tego tematu. Zapewne po pobycie w normalnej Europie dopiero by zobaczyli jakimi byli dupkami! Pozdrawiam!

 7. Mark napisał(a):

  Zlikwidować tvp .Po co publiczna telewizja skoro mają odbiorców w głebokim poszanowaniu i tylko o stołki sie kłucą .Niech ludzie decyduja co chcą oglądać
  Wiele osób oglada tv publiczną tylko dlatego że jest powszechnie dostepna i nie muszą za nia płacić .

 8. tekkno napisał(a):

  Proponuje wyslac kila słów w formie protestu przeciw wprowadzeniu płatnych kanałów przez prywatnych nadawców. Mozna by zasugerować, że My jako potencjalni odbiorcy nie chcemy płatnych kanałów w multipleksie 4 komercyjnych nadawcó. W zamian tego jeśłi multipleks będzie należał w całości wolelibyśmy dodatkowe kanały bezpłatne.

  adresy www zawierające formularze kontaktowe oraz adresy e-mail

  http://www.polsat.pl/Kontakt,2859/index.html
  http://www.tvn.pl/static/contactviewers
  http://www.tv4.pl/tv4_kontakt/Kontakt.html

  http://pulstv.pl/kontakt (brak formularza - podane tylko adresy e-mail)
  [email protected]
  [email protected]
  [email protected]


  [email protected]
  [email protected]
  [email protected]


  W KUPIE SIŁA !!! :-)

 9. Macho napisał(a):

  Teraz jeszcze nałóżmy na to fakt, że każdy operator w Polsce posługuje się innym systemem kodowania i problem kodowanego DVB-T mamy z głowy.

 10. mar napisał(a):

  "Fox" - Niemcy wprowadzaja platne multipleksy..ale..
  wczesniej wprowadzili kilka muxow z oferta calkowicie darmowa.. ile maja kanalow bezplatnych w dvb-t? 7? popatrz dokladnie ..dopiero po nasyceniu rynku dvb-t oferta bezplatna wprowadzaja platne muxy..a u nas nie ma nic i zabieraja sie za kodowanie.

  "HD Fan " - guzik prawda z Twoimi blednymi wywodam..czestotliwosci radiowo telewizyjne nie sa na sprzedzaz dla kilku wybrancow ..i nie sa dop manipulowania czymkolwiek..czestotliwosci sa dla calego spoleczenstwa..

  Kodowane 4 kanaly dobija dvb-t..bo oferta nie bedzie urozmaicona.. Kto kupi modul i karte kodowa dla 4 kanalow?? no kto?? Modul pewnie ze 100-200 zl bedzie kosztowal a aboanment na kanaly pewnie z kilkanascie zlotych jak nic..w porownaniu do oferty platform bedzie to zupelna porazka.. bo kanal cyfrowy typu tvn24 to wartosc rzędu 2 zł. Ciut wiecej mozna rządac za Polsat Sport..dopiero kanaly typu Canal+ lub HBO to wartosc rzędu 5-10 zl.
  Nikt nie wprowadzi na rynek modulu z karta za 10 zl i kanalu za 2 zl. Bo tyle to kodowane dvb-t bedzie warte..czestotliwosci będa zajęte a koszt nadawania tych kanałow pojdzie w straty nadawcow platform, ktore zniweluje zysk z prowadzenia platform satelitarnych..dla nich lepiej poniesc strate dvb-t by zarobic wiecej na satelicie.


  ZDRADA STANU I TYLE !!!

Dodaj komentarz